Menjünk Prágába! Majd ismerjük meg Csehország egyéb szépségeit is!

Prágába egyszer el kell menni, tenni egy kellemes sétát a Moldva partján, esti magányban megszemlélni a Károly híd szobrait. Csalinkázni a Hradzsin lépcsőin, meghallgatni a Loreta harangjátékát.

Hunyadi Mátyást cseh királlyá választották

Kun Enikő – www.geographic.hu- 2005.05.03


Nemsokkal azután, hogy a pápa megfosztotta hatalmától Podjebrád György cseh uralkodót, 1469. május 3-án a cseh katolikus rendek Olmützben Hunyadi Mátyást választották cseh királlyá. Rövid időn belül azonban kétségessé vált Mátyás hatalmának törvényszerűsége.

Miután Hunyadi Mátyás feleségül vette Podjebrád György, cseh király lányát, Podjerád Katalint, a cseh-magyar kapcsolatok szorosabbá váltak. Pár éven belül azonban feszült lett a viszony a két uralkodó között, ráadásul 1464-ben Katalin is meghalt.

Mátyás apósával kapcsolatban több dolgot is nehezményezett, többek között azt, hogy a cseh csapatok rendszeresen betörtek Magyarországra, illetve hogy Podjebrád György nem támogatta vejét III. Frigyes császárral szemben. Az 1460-as évek közepére olyanannyira megromlott Mátyás Podjebrádhoz fűződő viszonya, hogy a magyar király a cseh ellenes pápai és császári politika élharcosává avanzsált.

II. Pál pápa már évek óta arra készült, hogy az eretneknek mondott cseh királyt megfossza a tróntól, és ebben a kérdésben III. Frigyes is hasonlóképpen gondolkodott. A német-római császár – jobbhíján – Hunyadi Mátyás támogatását kérte Podjebrád Györggyel szemben, melyet meg is kapott. A magyar királyt a segítségnyújtásban két tényező motiválhatta: az egyik, hogy mind a pápa, mind pedig a császár anyagi támogatást ígért neki, ugyanakkor Mátyás úgy gondolta, hogy most kiváló alkalom nyílhat a cseh trón megszerzésére. A cseh hatalom birtoklása azért is vált fontos kérdéssé, mert örökösödés címén a lengyel Jagellók formáltak rá jogot, ami Mátyás számára komoly veszélyt jelentett.

1468-tól kezdve Mátyás király érdemleges katonai sikereket ért el a csehekkel szemben: egyaránt kikergette őket Ausztriából és Magyarországról, illetve területeket foglalt el Csehországban. Mátyás sikerét mutatta, hogy a cseh katolikus rendek 1469. május 3-án Olomoucban (Olmütz) cseh királlyá választották Hunyadi Mátyást.

Az 1469-es év második felében azonban jelentős fordulat ment végbe: a korábban beígért anyagi támogatás elmaradt, ugyanakkor a császár magyarellenes politikába kezdett, és Mátyás cseh királlyá választásának törvényszerűségét is megkérdőjelezték. Egyszerre hirtelen mindenki a lengyel Jagelló Ulászlót kívánta a cseh trónon látni, és ennek megfelelően a rendek meg is választották uralkodójuknak. Mivel Mátyás nem volt hajlandó lemondani a cseh királyi címéről, ezért Csehország élén két uralkodó is állt.

Mintegy 10 éves kaotikus háborús viszonyok után Ulászlónak és Mátyásnak sikerült kompromisszumot kötnie: eszerint mind a ketten használják a cseh királyi címet és Mátyás birtokolhatja Morvaországot, Sziléziát és Lausitzot.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 36
Heti: 83
Havi: 507
Össz.: 155 036

Látogatottság növelés
Oldal: Hunyadi Mátyás - cseh király
Menjünk Prágába! Majd ismerjük meg Csehország egyéb szépségeit is! - © 2008 - 2024 - menjunkpragaba.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »